Tip 1 veya Tip 2 diyabetiniz varsa, kanınızda çok fazla glikoz (bir tür şeker) olduğu anlamına gelir. Bu her iki tip için de aynıdır. Ancak aralarındaki fark, bunun nasıl gerçekleştiğidir.

Tip 1 diyabetiniz varsa, otoimmün bir durumunuz olduğu anlamına gelir. Bu, vücudunuzun insülin adı verilen bir hormon yapan hücrelere saldırdığı ve yok ettiği anlamına gelir. Artık insülin yapamazsınız.

Hepimiz insüline ihtiyacımız var, çünkü glikozu kanımızdan vücudumuzun hücrelerine götürüyor. Daha sonra bu glikozu enerji için kullanırız. İnsülin olmadan kanınızdaki glikoz seviyesi çok yükselir.

Tip 2 diyabet farklıdır. Tip 2'niz varsa, vücudunuz yeterli insülin üretmez veya insülininiz düzgün çalışmaz. Bu insülin direnci olarak bilinir. Tip 1 gibi bu da kanınızdaki glikoz seviyesinin çok yüksek olduğu anlamına gelir.

Tip 1Diyabette İlk sorularınızdan biri “ne yiyebilirim?” Olabilir. Çünkü diyabet ve gıda konusunda anlatılması gereken birçok efsane var. Yeni teşhis konulduysa ve ne yiyebileceğinizden ve yiyemediğinizden emin değilseniz, işte bilmeniz gerekenler.