Böbrekleriniz, omurganızın her iki tarafındaki göğüs kafesinin hemen altında bulunan vücudunuzun en hayati organları arasındadır. Böbrekler vücudunuzun ana filtresi olarak, kandaki atıkları ve toksinleri gidermeye yardımcı olur.Ayrıca kan basıncını düzenler ve kırmızı kan hücreleri oluştururlar. Sağlıklık olan böbrek problemleri çok zararlı ve hatta ölümcül olabilir. Birçok yetişkin insan , çok geç olmadan böbrek hastalığının herhangi bir erken belirtisini tanımlamak ve yakalamak için çok önemli olan belirti ve semptomlarından habersiz yaşamaktadır. Bu yazı da size böbreklerinizin ne tür belirtilerle ilgili sorun yaşadığını gösteren işaretlerden bahsedeceğiz.

1. Yüksek Tansiyon:

Son istatistiklere göre, yüksek tansiyon, böbrek yetmezliğinin en yaygın nedenidir.Tansiyon Böbrekleriniz ve kan damarlarınız ile çok yakından bağlıdır. Böbrekler, dolaşım sisteminize yakından bağlı ve kanınıza bağlı toksinleri filtrelemek için çok fazla kan damarı kullanır. Basınçlı yüksek tansiyon böbrekleriniz üzerinde çok olumsuz bir etkiye sahiptir ve bu böbreklerinizdeki kan damarlarına zarar verir, bu da böbreklerin düzgün çalışabilme kabiliyetlerini azaltır, kan damarlarının kolay kan akışına izin vermek için esnetildiğinde zayıflar. Kan damarları ve böbrekler hasar gördükten sonra böbreklerdekiler de dahil olmak üzere vücut, atoksik birikime neden olan atık ve ekstra sıvıyı vücudunuzdan çıkarmayı durdurur, bu da böbrek yetmezliğine neden olabilir.

2. Tuvalete Sık Çıkmalar :

sık idrara çıkma

Kendinizde tuvalete gittiğiniz zamanların sıklığını artmış hissederseniz, böbrek filtreleriniz hasar görmüş olabilir bu da böbreklerinizle ilgili bir şeylerin ters gittiğine dair bir işaret olabilir, günde dört ila on kez idrar yapan erkeklerde enfeksiyon veya genişlemiş prostat normal kabul edilir, ancak bundan daha fazla bir şey olağandışıdır.

3. Sırt Ağrısı:

Böbrek probleminin bir başka önemli belirtisi, belinizde tipik olarak yanlarda bulunan tutarlı ağrıdır, bu da böbreklerinizin incittiğimiz anlamına gelir. Bu ağrı genellikle kasık veya kalça alanınızın önünde hissedilebilir veya göğüs kafesinin hemen altında da olabilir. Bu ağrı bazen bacaklarınıza kadar uzanabilir genellikle bu tür ağrılar idrar yolu enfeksiyonları gibi böbrek problemlerini de gösterebilir.Bunu sırt ağrısı, yüksek vücut ısısı ve sık idrara çıkma ve kusma da eşlik eder.Böbreklerinizle hiçbir ilişkisi olmayan normal sırt ağrısı varsa doktorunuza danışın.

4. Şişmiş ayak bilekleri ve ayaklar:

Böbreklerinizin işleyişinde sorun yaşarken vücudunuzdaki sodyum ve potasyum seviyelerini dengelemek, vücudunuzun genel olarak idrar yolunuzdan geçmesi gereken ekstra sodyum ve sıvıyı tutmasına neden olabilir. Buda çoğunlukla bacaklarınızda ve ellerinizde zayıf kan dolaşımı nedeniyle şişmiş ayaklara ve ayak bileklerine yol açar.

5. Nefes darlığı:

Nefes darlığı sebepsiz olabilir, ancak böbrek hastalığı ile nefes darlığı arasında bir ilişki vardır, bu öncelikle iki faktörden kaynaklanır, öncelikle böbrekleriniz düzgün çalışmadığında vücudunuzdaki ekstra sıvı akciğerlere taşınır ikincisi olarak anemi ile oksijen vücudunuzu nefes darlığı ile sonuçlandırır. Nefes darlığı için çeşitli nedenler olduğunu unutmayın, çeşitli hastalıklar astım akciğer kanseri veya kalp yetmezliğinden kaynaklanabilir, sürekli nefessiz kaldığınızı fark ederseniz derhal doktorunuza başvurun.

6. Konsantre Olmakta Zorluk:

Böbrek problemi zihinsel olarak bulanık hissetmenize ve araştırmaya göre net düşünememenize neden olabilir. Böbrek fonksiyonunun azalması, küresel bilişsel yetenek, soyut akıl yürütme ve sözel bellek, böbrek yetmezliği gibi alanlarda azalmış bilişsel işlevlerle ilişkilidir.

7. Kuru ve Kaşıntılı Cilt:

Yaşadığınız kuru ve kaşıntılı cilt sorunlarınız varsa bu böbrek sağlığınız kötüleştiğinden olabilir. Hayatı tehdit eden böbrek hastalığı olan kişilerin% 40’ının üremik / itis veya kronik kaşıntı geliştirdiğini, böbreklerin ve besinlerin doğru dengesini koruyamadıklarında vücudunuzdaki doğru miktarda mineralleri korumak için çalıştığını bilinmekte olup bu da kuru ve kaşıntılı cilde yol açabilir.

8. Yorgunluk ve Baş Dönmesi Hissi:

Yorgunluk ve baş dönmesi böbrek sorunlarının yaygın bir belirtisidir. Böbrek hastalığınız varsa, anemi denilen bir durumunuz da olabilir, bu hastalığın ortak bir yan etkisi ve böbrek sorunlarınızın bir işaretidir. Normalde eritropoietin adı verilen bir hormon üretmesi veya Anemikseniz kemik iliğinizi yeni kırmızı kan hücreleri yapmak için uyaran EPO, azalmış kırmızı kan hücresi kaynağına sahipseniz ve vücudunuz daha az oksijen içeriyorsa bu yorgunluk ve baş dönmesine neden olur.Bu aynı zamanda zorluk yaşayabileceğiniz yaygın bir anemi belirtisidir. Bunlara odaklanmak veya ayakta durmak, vücudunuzun böbreklerinizle düzgün şekilde çalışamayan yeterince yeni kırmızı kan hücresi oluşturmadığı, diğer anemi semptomlarının soluk cilt bacak krampları ve hızlı kalp atışlarının bu durumun kapsamlı teşhisine yol açabileceğini de gösterir.

9. Sıcak koşullarda bile soğuk Hissetmek:

Sıcak havalarda soğuk hissetmeyi ateşe bağlamakla ilişkilendirebilirsiniz, ancak altta yatan böbrek problemleriniz de olabilir, böbrek fonksiyonlarının yanlış olması üremik atıkların birikmesine yol açabilir, bu da çekirdek vücut sıcaklığınızda bir azalmaya neden olabilir veya tolere etmekte zorlanabilirsiniz. Bu durum soğuk kış ayları ve sıcak koşullarda bile sizi her zaman soğuk hissettirebilir.

10. İdrarınızda kan varsa:

Böbreklerinizin birçok fonksiyonundan biri, böbrekleriniz hasar gördüğünde kandaki atıkları filtrelerken kan hücrelerinizin akmasını durdurmaktır, bu kan hücreleri eğer idrarınızda sızmaya başlarsa, bu hematüriye veya kanınızda kan varlığına yol açabilir. İdrarınızdaki kanı fark ederseniz yani idrarınızın kırmızı veya kahverengi görürseniz doktora gidebilirsiniz.

11. Ağzınızda Metalik tat ve ağız kokusu:

Düzgün çalışmayan böbrekler, kanınızda üremi olarak da adlandırılan atık birikmesine neden olabilir, bu da ağzınızda metalik bir tat hissetmeye başladığınız için sevdiğiniz şeyleri yemeyi bırakmanıza neden olabilir. Böbrekleriniz filtreleme görevlerini yerine getiremediğinde kilo vermeye başlamak iyi fikirdir.Böbrek bozukluklarında toksinler ve atık ürünler vücudunuzda birikebilir ve genelliklebunlar beklenmedik yerlerde ortaya çıkabilir.

Bir cevap yazın