Kilo vermek için ne kadar su içeceğimizi hesaplayalım

Belki de hidrasyonun kilo vermek için önemli olduğunu duymuşsunuzdur, ancak bu kalorilerin erimeye başlaması için ne kadar su içmeniz gerektiğini nasıl anlıyorsunuz?
Hızlı kilo vermek için ne kadar su içmeniz gerektiğini hesaplamak için küçük bir miktar matematik yapmanız gerekir.
Ortalama olarak bir insanın susuz kalmaması için günde 8 bardak su içmesi gerekir. Fazla kiloluysanız veya çok fazla egzersiz yaparsanız, bu sayımız da artacaktır. Daha fazla kilo vermek istiyorsanız, diyetinizden ve fiziksel aktivitenizden bağımsız olarak normal su alımınıza günlük 1500 ml daha su ekleyebilirsiniz.

Kilo vermek için ne kadar su içeceğimizi hesaplayalım
Adım: 1 (Günde ne kadar su içmelisiniz)
Mevcut ağırlığınıza yüzde 10 ekleyin
Cevabınızı her gün içmeniz gereken su olan 8 e bölün cevap çıkan sayıya eşittir.
( örnek 100 kg iseniz buna yüzde 10 ekleyin çıkan 110 nu 8 bölün sonuç: 13.75 bardak )
Adım: 2 (Şiddetle çalışırsanız, adım: 1’e daha fazla su eklemelisiniz)
Kuvvetli bir şekilde çalıştığımız zaman, vücut terler ve çok fazla su çıkarır.
Genel bir kural olarak, egzersiz yaptığınız her 30 dakikada bir günlük toplamınıza 1.5 bardak su ekleyebilirsiniz.
Bu nedenle, günde 45 dakika çalışırsanız, günlük alımınıza 2 ila 2.5 bardak su eklersiniz.
Adım: 3 (İçme suyuyla kilo vermek istiyorsanız, daha daha daha fazla su eklemelisiniz)
Kilo vermek istiyorsanız, günde yaklaşık 23 kalori yakmak ve günde 5 kalori almanıza yardımcı olacak kalori alımını bastırmak için günlük su alımınıza (Adım 1 + adım 2) 1500 ml su ekleyebilirsiniz. Bu da 12 hafta içinde 7 kilo vermeniz demektir.
Not: – Zayıflama hedefine ulaşmak için her öğünden önce (kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği) 500 ml soğuk su için.

Su, Kilo Vermemize Nasıl Yardımcı Olur:


Yeterince su içmek, kilo verme hedeflerinizi sürdürmek için çok önemlidir.
İçme suyu kalori yakımını arttırır – fazladan 1500 ml su içmek, günde ortalama 23 kalori yakabilir.
Yemeklerden önce soğuk su içmek iştahınızı azaltabilir – öğün başına daha az 75-90 kalori tüketirsiniz.
Daha saf, filtrelenmiş su içersek, soda ve spor içecekleri gibi yüksek kalorili içecekleri içme olasılığımız daha düşüktür. Bunlar gibi şekerle dolu ve boş kalorilere ihtiyacımız yok.
Su, enerji kaynağı olarak kullanılmak üzere yağı serbest bırakır.
Su toksinleri temizlemeye yardımcı olur. Vücudumuz toksinlerle aşırı yüklendiğinde , toksik malzemenin depolanmasına yardımcı olmak için yağ hücreleri eklemek gibi yedek planlarına dönüşür . Su hem toksinleri hem de yağları dışarı atmaya yardımcı olur.
Sindirim sistemimiz bol su içmeyle sağlıklı bir kiloda kalmamızın sağlanması için düzgün çalışabilir.
Aşırı sodyum elimine edilir ve kas hücrelerimiz hidratlı kalır, bu da bize aktif kalmak için enerji verir.
Yeterince Su İçmediğinizi Söylemenin Kolay Yolu
Her gün içtiğiniz su miktarını ölçmenin en kolay yollarından biri idrarınızın rengini kontrol etmektir.
İdrarınız soluk sarı renkte veya hemen hemen berraksa, muhtemelen iyi su almışsınız demektir.
Koyu veya aydınlıksa (bazı vitaminleri veya takviyeleri almaktan kaynaklanabilecek renk değişimlerinin yanı sıra) muhtemelen dehidre olur.

Diyetinize Daha Fazla Su Eklemenin İpuçları


Günlük su alımınızın% 20’si nemlendirici yiyeceklerden gelebilir. Bu karpuz, kereviz, salatalık ve çilek gibi şeyleri içerir (bu küçük meyveler yüzde 92 sudur!) Birçok yeşillikte önemli besinlerle birlikte bol miktarda su bulunur.
Hindistan cevizi suyu ekleyin. Hindistancevizi suyu, spor içeceklerinden çok farklıdır, çünkü rafine şeker içermez, karbonhidrat oranı düşük ve potasyum içeriği yüksektir.
Bir fincan kahve iç. Susuzluğa neden olan kahveler bir efsane olarak mahvolmuştur, ancak çok fazla kafein adrenallerinizi kesebilir ve kilo almanıza neden olabilir. Küçük miktarlarda olsa da, kahve size enerji, fito-besinler ve evet, hidrasyon verebilir.
Düzenli su içmek sıkıcı görünüyorsa, ona bir miktar eklemeler yapın. Basitçe salatalık dilimleri, limon veya portakal dilimleri veya buzdolabınızdaki uzun bir sürahiye nane ekleyerek, kendinizi lüks salonlarda ve kaplıcalarda servis edilen aynı su türünden içebilir ve kendinizi tedavi ediyormuş gibi hissedersiniz bunlardan kendinizi mahrum etmeyin.

Dehidrasyonun Ek Belirtileri

Vücudunuzun temel işlevlerini yerine getirmek için yeterli su almadığını – aralarında mükemmel kilonuzu desteklediğini gösterebilecek susuzluk hissinin yanı sıra birçok dehidratasyon belirtisi var.
Kötü Nefes – Tükürüğümüzde antibakteriyel özellikler vardır, ancak yeterince su içmiyorsak, azalmaya başlarlar, zararlı bakterilerdeki artıştan dolayı kötü nefes oluşur.
Kuru Cilt – Susuzluk çeken ve kuru ciltleri olduğunu bilmeyen birçok insan var. Bu oluşumun nedeni, esnek cildi desteklemek için yeterli kan hacminin olmamasıdır.
Kas Krampları – Kas kramplarına yatkınsanız, egzersiz sırasında veya sıcağa maruz kalırken kasları kramplara karşı koruyan potasyum ve sodyum gibi yeterli miktarda su veya elektrolit almazsınız.
Özellikle Tatlı Maddeler İçin Yiyecek Özü – Şekerli atıştırmalıklar yemek, diyetinize bol miktarda boş, beslenmeyen kalori ekleyebileceği gibi, glikoz seviyelerinizi arttırarak, DAHA FAZLA şekerleme özlem döngüsüne yol açabileceğinden, bu, ciddi bir problem oluşturur .
Yorgunluk – Vücudumuzun yarısı sudan daha fazladır, bu yüzden yeterince sahip olmadığınızda, kendinizi yorgun ve endişeli hissedebilirsiniz.


Kaçınılması Gereken Hatalar


Genellikle mesanenin ve bağırsakların fazla suyu gidereceği için aşırı hidrasyon yapmak neredeyse imkansızdır, ancak yukarıdaki formülü takip ettiğiniz sürece, yalnızca kilo verme hedeflerinizi değil, genel sağlığınızı desteklemek için yeterli su alacağınızdan emin olacak ve canlı kalacaksınız. Vücudunuz su tutuyorsa eğer, karaciğer veya böbrek yetmezliği, konjestif kalp yetmezliği veya hormonlarınızın dengesizliği gibi tıbbi bir sorunu gösterebilir. Şişkinlik veya şişlik yaşıyorsanız, bu durumlar nadir olmasına rağmen tıbbi bir sağlayıcı ile konuşun.
Soda, siyah çay, enerji veya başka içecekleri içmenin saf suyun yerini alabileceğini düşünmeyin. Bunlar genellikle hormonlarınızı değiştirebilen ve uygun hidrasyon ve kilo kaybına müdahale edebilen kafein, şeker veya her ikisiyle de doludur. Aspartam veya Splenda gibi ‘sahte’ tatlandırıcılar ile tatlandırılmış içecekler bazen daha da kötü olabilir, bunlar insülin direncine ve kilo almaya da neden olabilir.

Dyt.Nursena Ardalı Nilüfer Bursa Diyetisyenmerkezi Sağlıklı Günler Diler.
www.instagram.com/dyt.nursenaardali
www.facebook.com/dyt.nursenaardali
www.diyetisyenmerkezi.com
www.bursadiyetisyeni.com

Bir cevap yazın