Hepimiz belli bir süre sonunda ara vermeyi hak ediyoruz. Ancak dikkatli olmazsanız bu tatil araları sağlığınıza zarar verebilir. Fiziksel ve zihinsel sağlığınıza önem vermeniz için seyahat planlarınızdan da en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayacak Tatilde Sağlıklı Kalmak İçin İpuçları derledik.

Netice de, bozulan formunuza geri dönmek için yapacağınız daha fazla diyet ve efor,  tatilinizden sonrası sizi  nadiren mutlu olacağınız  bir seçenektir.  

Uyku, uyku, uyku.

 Seyahat vücudunuza yıpratıcı gelebilir. Hedefinize ulaşmak ve bulunduğunuz yerde çantalar arasında gezinmek, tüm gün gezi ve yürüyüş ile tipik rutininiz arasında olmak için kendimize biraz zaman ayırmalıyız. Vücudunuzu yorulduğunda onu dinleyin ve gerektiğinde dinlenin. Zihniniz, bedeniniz ve ruhunuz bundan dolayı size teşekkür edecektir. Yeni güne kalkarken,  kendinizi yenilenmiş hissedersiniz,

Güne sağlıklı bir kahvaltı ile başlayın.

Bir fincan çay veya kahve içmek!(Yeni sekmede açılır)

Ağır ve kalorisi  çok olan kahvaltılardan kaçının ve kahvaltıyı tamamen atlamaya da niyetlenmeyin. Sabahları sağlıklı bir kahvaltı yemek, gün boyunca kendinizi zinde tutmak için ihtiyacınız olan enerjiyi size verecektir. Sabahları hafif ve sağlıklı ve de kolay bir seçenek için   tahıllı , şekersiz yulaf ezmesi ve de meyve yemeği unutmayın. Öğle ve akşam yemeklerinde aldığınız  kalori miktarınızı da dikkat edin.

Suyu bol için.

 Her zaman yanınızda bir şişe su taşıyın. Bu özellikle yaz tatili noktanız sıcak havaya sahipse önemlidir. Gününüz güneş dolu olduğunda ve   terlediğinizde vücudunuz çabucak yorulur.   Bol miktarda sıvı içmek, aşırı atıştırmalık yemenizi de önlenmesine de yardımcı olabilir ve midenizin daha dolgun hissetmenizi sağlar. Ayrıca cildiniz için de bol su iyidir.

Tatilde lezzetli ama sağlıksız yemekleri tabağınıza almayın

Birçok otel, tatil boyunca ücretsiz atıştırmalıklar veya ikramlar sunmaktadır. Buradaki yemek seçimlerinizde seçici davranın. Bu otellerde, yüksek kalorili tatil yiyecekleri servis edildiğini bilin. Yemeklere tamamen hayır demeyin ama aşırıya da kaçmayın.  Mümkünse atıştırma dürtülerinden kaçının.

Temel bilgilerinizi bilin.

 Tatilde birçok şey kontrolünüz dışındadır ve seyahat ederken durumlar alışık olduğunuzdan farklıdır. Kendinizi iyi hissetmenizi sağlamak için ihtiyacınız olan ilk üç şeyi bilerek yolculuğa çıkın ve bu üç ihtiyacı karşıladığınızdan emin olun. Bir planınız varsa, ona bağlı kalmanız  önemlidir. Belki iyi bir uykuya ihtiyacınız var? Sahil de yürüyüş fırsatlarına  mı? veya  dinlenme zamanı mı? Kendinize zaman ayırmak  mı? Bu her neyse, ihtiyaçlarınızı karşılamak için gününüzden kendinize özel zaman yarattığınızdan emin olun.

Kendinize zarafet verin. 

Tatilde Sağlıklı Kalmak İçin İpuçları
Tatilde Sağlıklı Kalmak İçin İpuçları

 Her şeyin mükemmel olması gerektiği konusunda takıntı yapmayın kendinize. İşlerin biraz yoldan çıkması da her zaman muhtemeldir. (ve bununla iyi olmayı öğrenin). Arkadaşlarınız ve aileniz ile zaman geçirmekten zevk alın  ve ruhunuzu şarj edin. Yapılması gerekeni yapın ve bundan  yararlanın, bu sizi rahatlatacaktır.

Aktif kalmak.

Listenizdeki yerel turistik yerleri yürüyerek veya bisikletle gidebilirsiniz. Otobüs turlarını ve kendi otonuzu kullamayı atlayın ve yeni çevrenizi yürüyerek veya bisikletle keşfedin. Emin olun bu daha eğlenceli olabilir ve manzaranın keyfini çıkarırken  bilmeden kalori yakmanın harika bir yoludur. Yeni bir şehir görürken harika bir fit duruş çıkarabilirsiniz.

2 Replies to “Tatilde Sağlıklı Kalmak İçin İpuçları”

  1. I am in fact grateful to the owner of this web page who has shared
    this fantastic article at here.

Bir cevap yazın