migren ağrısı


Dengeli Beslenme Nedir Neden Önemlidir? Günlük hayatımızda, metabolizmamızın harcadığı enerjiye bağlı olarak almamız gereken belli bir kalori miktarı mevcuttur. Bunun için gerekli enerjimizi besinlerden alırız. Burdaki en önemli husus ise gıda tüketiminde dengeli olmayı atlamamak gerektiğidir. Tüm gıdalarımız olan Protein, Yağ,Karbonhidrat, mineral ve vitaminlerden ihtiyacımız kadar olanı almalıyız ve atlamadan hepsinden uygun miktarlarda yemeliyiz.Fizyolejimiz gereği bunlardan farklı miktarlarda da olsa hepsine ihtiyaç duyarız.

Dengeli beslenmenin besinleri nedir ?

Vücudunuza doğru çalışması için ihtiyaç duyduğu besinleri verir. İhtiyacınız olan beslenmeyi elde etmek için günlük kalorilerinizin çoğu şunlardan gelmelidir:

Et, Yumurta ve Kuru Baklagiller Grubu

Dana, kuzu, tavuk, hindi, balık, yumurta, fındık, fıstık, ceviz vb

Süt ve Süt Ürünleri

Süt, peynir, yoğurt, tereyağı, dondurma vb

Sebze ve Meyve Grubu

Her çeşit sebze ve meyve

Ekmek ve Tahıl Grubu

Buğday, pirinç, mısır, çavdar, yulaf gibi tahıldan üretilen un, bulgur, ekmek, makarna, şehriye vb.

Dengeli beslenme neden önemlidir ?

Dengeli bir diyet, vücudunuzun etkili bir şekilde çalışması için ihtiyaç duyduğu besinleri sağlar. Dengeli beslenme olmadan vücudunuz hastalığa, enfeksiyona, yorgunluğa ve düşük performansa daha yatkındır.

Yeterince sağlıklı yiyecekler almayan çocuklar büyüme ve gelişim sorunları, düşük akademik performans ve sık enfeksiyonlarla karşılaşabilir.

Ayrıca yetişkinliğe kadar devam edebilecek sağlıksız beslenme alışkanlıkları geliştirebilirler.

Eksersiz de olmazsa , aynı zamanda daha yüksek bir risk olan obezite ve buna bağlı oluşan metabolik sendroma , tip 2 diyabet ve yüksek kan basıncı v.b. çeşitli hastalıklar olabilir.

 

Kaçınılması gereken yiyecekler

Sağlıklı bir diyette kaçınılması veya sınırlandırılması gereken yiyecekler şunları içerir:

  • yüksek oranda işlenmiş gıdalar
  • Rafine tahıllar
  • ilave şeker ve tuz
  • kırmızı ve işlenmiş et
  • alkol
  • Trans yağ

Vücudunuzun sağlıklı kalması için besin maddelerine ihtiyacı vardır ve gıda, hastalanmamızı engelleyen temel besinleri bizlere sağlar.

bursadiyetisyeni.com ve diyetisyenmerkezi.com olarak ister Bursa ilinde yüz yüze isterseniz Dünyanın her noktasında online olarak kilo verme veya alma hedeflerinize hiç vakit kaybetmeden bizimle ulaşabilirsiniz. Danışanlarımın kilo vermeye başlamasına ve diyetlerinde iyi bir beslenme dengesine sahip olmasına yardımcı olmak için yemek planlarını kişiye özel hale getiriyoruz. Nasıl çalıştığımızı görmek için bugün randevu alarak bizi ziyaret edebilirsiniz!

Daha sağlıklı olmanıza yardımcı olmak için sabırsızlanıyoruz!

BAŞLAMAK İÇİN RANDEVUYA BEKLERİZ

Dyt. Nursena ARDALI Diyetisyen Merkezi ( Bursa Diyetisyeni )

Bursa diyetisyen , diyetisyen , online diyetisyen

www.instagram.com/dyt.nursenaardali

www.facebook.com/dyt.nursenaardali
 

Bir cevap yazın