dyt. nursena ardalı

Diyetisyen Nursena Ardalı ile Bursadabugün Röportajı haberi. Kışın gelmesiyle birlikte yazın verilen kilolar genelde geri alınıyor. Bu kilolardan sağlıkla kurtulmak isteyenler, soluğu diyetisyenlerde alıyor. Diyetisten Nursena Ardalı, AVM’lerde bulunan vücut analizi cihazlarına sağlıklı sonuç vermediği için güvenilmemesi gerektiğini belirterek, doğru vücut analizi ölçüm hizmetini kliniğinde ücretsiz olarak verdiğini söyledi.

Diyetisten Nursena Ardalı, Bursa‘da Origami Flat İş Merkezi’nde beslenme ve diyet danışmanlığı veriyor.
Ardalı, bilinçsiz uygulanan diyetlerin zararlarından, hastalara verdiği hizmetlerden ve çağımızın hastalığı obeziteden bahsetti.

Bursa Tavsiye Edilen Diyetisyen


BU KLİNİKTE YAPILAN ÖLÇÜMLER ÜCRETSİZ


Nursena Ardalı, ne kadar kilo vermemiz gerektiğine karar vermek, vücudumuzdaki yağ, kas ve su oranını öğrenmek için ciddi bir ölçüm yaptırmamız gerektiğini söyleyerek, “Alışveriş merkezlerinde ya da sokakta gördüğümüz, vücut analizi yaptığını iddia eden aletlere güvenmemeliyiz, bunlar hem oralarda bulunamayacak kadar hassas maliyetli makinalar, hem de aldığımız sonuçları yorumlamak için profesyonellere ihtiyacımız var, bu yüzden ben kliniğime gelen herkese ücretsiz olarak bu ölçümleri yapıp sonuçlarını veriyorum, herkesi bu bilgileri almaya davet ediyorum” dedi.

KLİNİĞE GELENLER NASIL BİR YOL İZLİYOR?

Ardalı, kliniğine gelen danışanlara adım adım neler yaptıklarını anlattı: “Öncelikle küçük bir kan tahlili istiyoruz ki beslenme programlarını ona göre hazırlayalım, daha sonra boy ölçümü ve profesyonel vücut analizi cihazımızda su, kas, yağ oranlarının ölçümünü yapıyoruz, şu anda gelen herkese ücretsiz vücut analizi yapıyorum.

Dışarıda gördüğünüz makinalar sağlıklı sonuçlar veren aletler değil, bizim kullandığımız aletler gerçekten vücudunuzda ne kadar kas, yağ, su olduğunu gösteriyor, ödem miktarınızı kemik ağırlığınızı söylüyor, ideal kilonuzu hesaplıyor, bu yüzden bilinçli yerlerde bu ölçümleri yaptırmak önemli, son olarak kişiye uygun bir beslenme programı hazırlayarak kontrollerle sürekliliğini sağlıyoruz.”

https://www.bursadiyetisyeni.com/bursa-diyetisyen-hizmetleri-ile-saglikli-beslenme/


YANLIŞ DİYETLERLE VERİLEN KİLO, FAZLASIYLA GERİ ALINIYOR


Nursena Ardalı, kulaktan dolma diyetlerin faydadan çok zarar getirdiğini ifade ederek, “Biz kesinlikle kişiye özel diyetler hazırlıyoruz, bu çok önemli. İnternette gördüğünüz, başkalarından duyduğunuz diyetler sizin için uygun olmayabilir, şok diyetler, 3 günde 3 kilo verdiren diyetler, bizim tavsiye edebileceğimiz diyetler değil, bunları uygulayanlarda ilk etapta kilo kaybı oluyor fakat sonrasında verilen kilolar 3-5 kat fazlasıyla geri alınıyor.

Bu yüzden, bu diyetleri asla önermiyoruz, biz kişiye özel, sürdürülebilir diyet programları hazırladığımız için, kilo vermek isteyenlerin profesyonellere danışması en doğrusu” dedi.

“DİYETTEN KORKMAMAK GEREK”

İnsanların diyetle ilgili düşüncelerinin yanlış olduğunu ve diyetin korkulacak bir süreç olmadığını söyleyen Ardalı, “Diyet sürecinde bazı sağlıksız gıdalardan kaçınmak gerekiyor  Ama bu demek değil ki asla pilav yok, makarna yok demek değil, sadece bu gıdaların tüketim sıklığını ya da miktarını azaltıyoruz. Bizim için porsiyon kontrolü çok önemli” şeklinde konuştu.

ÇAĞIMIZIN HASTALIĞI: OBEZİTE

Çağımızın hastalığı obeziteyi, vücutta sağlığı bozacak düzeyde yağ birikmesi olarak tanımlayan Ardalı, bir diğer tanımın da, aldığımız enerjinin, harcadığımız enerjiden fazla olmasıyla birlikte artan kilonun sağlık sorunu olarak karşımıza çıkması olduğunu ifade etti.

“OBEZİTENİN ALTINDA BİRÇOK HASTALIK YATIYOR”

Obezite tek başına karşımıza çıkmıyor, altında yatan birçok hastalık oluyor diyen Ardalı, “Kişilerde görülen hipertansiyon, diyabet, kardiyovasküler hastalıklar, kolesterol gibi ölümcül hastalıkların temelinde obezite yatıyor, ülkemizde yüzde 40 oranında obez birey var ve bu oran gittikçe artıyor.

Bireyin obez olduğunu anlamanın birinci ve en pratik yöntemi, vücut kitle endeksi, bireyin kilosunun boyuna karesinin oranı vücut kitle endeksidir. Bu oran 18,5 ile 25 arasındaysa kişi normal, 25 ile 30 arasındaysa şişman, 30’un üzeriyse, bireyi obez olarak kabul ediyoruz.

Bir diğer yöntem ise yine profesyonel cihazlarla yapılan ölçümler, yağ oranı eğer erkeklerde yüzde 25’in, kadın bireylerde ise yüzde 30’un üzerindeyse bireyi obez olarak kabul ediyoruz” ifadelerini kullandı.

En İyi Online Diyetisyen Danışmanlığı İçin Bursa Diyetisyeni Hizmetinizde

OBEZİTENİN NEDENLERİ NELER?

Obeziteyi etkileyen birçok faktör olduğunu belirten Ardalı, “Yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, genetik faktörler ve hormonal bozukluklar gibi birçok faktör obezitede söz konusu ama en önemli sebebi maalesef beslenme bozukluğu. Günümüzde fast food tüketimindeki artış, şekerli ve karbonhidratı bol yiyeceklerin çok tüketilmesi ve bu tüketimlere karşı fiziksel aktivitenin git gide azalması obeziteyi tetikliyor, ancak obezitenin tek iyi tarafı tedavisinin mümkün olması” dedi.

HAREKETİ ARTIRMAK GEREK!

Obezitede birçok tedavi yöntemi olduğunu ancak en önemli yöntemin beslenme tedavisi olduğunu ifade eden diyetisyen, obeziteden korunmak için şu tavsiyeleri verdi:

“Öncelikle fast food gıdalardan uzak durup fiziksel aktiviteleri artırmamız gerekiyor, gideceğimiz yere arabayla gidiyorsak aracımızı biraz daha uzağa park ederek yürüyebiliriz, yürüyen merdiven ya da asansör kullanmak yerine merdivenden çıkmayı tercih edebiliriz, toplu taşıma aracı kullanacaksak ineceğimiz duraktan bir iki durak önce inebiliriz, gerekiyorsa diyetisyenimizin yanında bir psikolojik danışmandan da yardım alabiliriz.”


Nursena Ardalı’ya ulaşmak ve yardım almak isteyenler için telefon numarası ve iletişim adresleri şöyle:
0505 541 46 99
Adres: Konak Mah. Lefkoşe Cad. Origami Flat Office No:42 Kat:5 Daire:40 Nilüfer/Bursa
Mail:diyetisyenmerkezi@gmail.com
İnstagram: @dyt.nursenaardali
Facebook: diyetisyenmerkezi
Web: www.diyetisyenmerkezi.com
Kaynak: BURSADA BUGÜN

Dyt. Nursena ARDALI Diyetisyen Merkezi ( Bursa Diyetisyeni )

Bursa diyetisyen , diyetisyen , online diyetisyen

Bir cevap yazın