Yağ yakmak ama nasıl

Yağ yakmak ama nasıl ? Harika bir makineye benzeyen İnsan vücuduna ne istersen onu yapmasını sağlayabilirsin. Sen sadece bunu nasıl kullanılacağını bil yeter. İşte bu sebeple sizlere Bursa diyetisyeni ve diyetisyen merkezi Diyetisyeni olarak yağ yakmaya dair yapılabileceğiniz kolay ipuçları sunuyorum ki, hızlıca yağ yakmanıza yardımcı olayım.

Yağ yakmak ama nasıl

Yatağa erken yatmak

Günde en az 7 saat uyumak önemlidir. Yeterince uyumazsanız eğer vücudunuz stresli olacak ve siz de daha fazla kalori depolayacaksınızdır. Ayrıca, kısa uyku azalmış leptin, yüksek, grelin ve artmış vücut kitle indeksi ile de ilişkilidir. Temel olarak, leptin, “tokluk hormonu” olarak isimlendirilir, ne zaman kalori yakmamız ve ne zaman vücudunuzun kullanması için enerji yaratması gerektiğini söyleyen kimyasaldır.

Uyurken, leptin seviyeleri vücudunuza enerjiye ihtiyacınız olmadığını söyleyerek artar. Yeterince uyumadığınızda, leptin seviyeniz düşer ve bu da sürekli bir açlık hissine ve metabolizmanızın genel olarak yavaşlamasına neden olabilir.


Uyku yoksunluğu aynı zamanda daha yüksek seviyelerde gherlin ile sonuçlanır ( beyninize ne zaman yemek yemeniz gerektiğini, ne zaman kalorileri yakması gerektiğini ve ne zaman yağ olarak enerji depolaması gerektiğini söyleyen hormon.) Ghrelin düzeyi yemeklerden önce yükselir, sonra ise düşer.

Uyuduğunuzda, gherlin seviyeleri düşer çünkü uyku uyanıktan daha az enerji gerektirir. Yeterince uyumadığınızda, sisteminizde çok fazla kornişon olur. Sonuç olarak, vücudunuz aç olduğunu ve daha fazla kaloriye ihtiyaç duyduğunu düşünür ve bu da kalorileri yakmayı durdurur.


Yapılan bir araştırmada tek yumurta ikizleri incelenmiş ve her kardeş grubunda daha az uyuyan ve stres altında olanında daha fazla visseral yağ olduğunu keşfedilmiştir. ”visseral yağ karın boşluğunun içinde oluşan ve önemli organlara olan yakınlığı nedeniyle en tehlikeli yağ türü olarak kabul edilen bir yağ türüdür. ”

Daha fazla protein yemek

Vücudunuz yağsız kası korumak için proteine ​​ihtiyaç duyar, tersi halde kilo verdiğinizde, vücudunuz yağ yakmak yerine kastan alır. Protein ayrıca yemek sonrası kalori yakımını yüzde 35’e kadar artırabilir. Tersine, karbonhidratı fazla yediğinizde bu durum sizi doyurur, ancak bu glikozunuzun çok hızlı yükselmesine neden olan şekere dönüşür ve aynı hızla tekrar aşağı inerek sizin yorgun ve açlık hissine sokar.

Soğuk su iç

Almanya’da yapılan bir araştırmaya göre, araştırmacılar günde 6 bardak soğuk su içmenin günde yaklaşık 50 kalori kadar metabolizmayı artırabildiğini hesaplamışlardır. Bu, suyun vücut sıcaklığına gelmesi ile ısıtılması için yapılan çalışmalardan elde edilmiş sonuçtur.

Kalori alımını değiştir

Günde aynı miktarda kalori almak yerine, birkaç günde bir kalori alımınızı değiştirdiğinizde, metabolizma seviyenizi aşar ve yağ yakmaya devam edersiniz.

“Günümüz toplumunda yemeğin bol ve kolay erişilebilir olmasına rağmen, bedenlerimiz kıtlık zamanlarına hazırlanmak için mümkün olduğunca fazla enerji depolamak üzere tasarlanmıştır. Vücudun bunu yapmasının bir yolu metabolik hızını kalori alımına bağlı olarak ayarlamaktır.


Diyet sırasında her gün aynı kaloriye bağlı kalırsanız, çok fazla vücut yağını yakmamanız için vücudunuz metabolizma hızını düşürerek ayarlanır. Yani her şey hormonlarla ilgili. Leptin seviyeleri yüksek olduğunda, metabolik hızınız yüksek kalır; Leptin seviyeleri düştüğünde, metabolik hızınız da artar.


Kaloriler düşük ve sabit olduğunda, leptin seviyeleri düşer ve metabolizma hızı düşer. Bazı günlerde daha yüksek kalori almak ve diğerlerinde daha düşük kalori almak leptin seviyesini yüksek tutmaya yardımcı olur. ”

Baharatlı yemek

Acılı biberlerin acı olmasını sağlayan bileşik olan Kapsaisin de metabolizmanızı hızlandırabilir, yaklaşık 1 çorba kaşığı kıyılmış biber (kırmızı veya yeşil) yemek, sempatik sinir sisteminizi güçlendirir. Sonuç olarak bu biber metabolizmanızı yüzde 23 oranında artırabilir.

Kahve ya da çay

Metabolizmanızı kahve veya çay içerek de artırabilirsiniz. Kafein merkezi bir sinir sistemi uyarıcısıdır ve metabolizmanızı yüzde 5 ila 8 oranında artırabilir.

Sonuç olarak, vücudunuz günde yaklaşık 98 ila 174 kalori yakar. Bir araştırmaya göre, bir bardak demlenmiş çay, metabolizmanızı yüzde 12 oranında artırabilir. Araştırmalar, artışın çayda bulunan kateşinler adı verilen antioksidanlardan kaynaklandığının sonucuna varmıştır.

Dyt. Nursena ARDALI Diyetisyen Merkezi ( Bursa Diyetisyeni )

Bursa diyetisyen , diyetisyen , online diyetisyen

www.instagram.com/dyt.nursenaardali
www.facebook.com/dyt.nursenaardali
www.diyetisyenmerkezi.com
www.bursadiyetisyeni.com

Bir cevap yazın