Yeni doğan bir bebek için en ideal besin anne sütüdür. Uzmanlar 2 yaşına kadar anne sütünü önermektedir. Anne sütü bebeğin tüm besin ihtiyacını ilk 6 ay tamamen karşılamaktadır. Bu süre içinde başka ek besinleri ilave etmeye ihtiyaç yoktur. Ancak altıncı aydan sonra, anne sütü alan bebeklere ek gıdalar başlanmalıdır. Böylece bebeğinizin diğer besinlerle de tanışmasını sağlayıp, sağlıklı ve dengeli gelişimine katkıda bulunmuş olursunuz. .Anne sütünün önemine bir başka postta anlatacağım. Çünkü çok uzun ve önemli bir konu. Gelelim 6. Aydan sonra başlayacağımız tamamlayıcı besinlere. .

📌Tamamlayıcı beslenmeye geçerken dikkat edilmesi gereken durumlar ; . 👶🏻Tamamlayıcı besinlerin bebeğin sindirim sistemine uygun olup olmadığı kontrol edilmelidir. .

👶🏻Bir günde birden fazla yeni besin denenmemelidir. . 👶🏻Yeni denenecek besinin bebeğe verilme ölçüsü 1 tatlı kaşığı olmalıdır. . 👶🏻Lezzeti beğenilmeyen veya kusma-ishal gibi durumlara yol açan besinler birkaç gün beklenip tekrar denenmelidir. . 👶🏻Yemeklerin suyu veya et suyu tamamlayıcı besin değildir. Yemeğin suyundan çok yemeğin kendisi ile beraber verilmesi daha uygundur. .

👶🏻Çay, kolalı içecekler, hazır çorbalar bu yaş grubu çocuklar için uygun değildir. . 🍵Ayrıca meyve püresi, yoğurt, sebze çorbaları(kıymalı) tamamlayıcı gıdaya başlanırken ilk seçenekler olabilir. Başta sebzelerden en az alerjik olan havuç ve patates, meyvelerden ise elma ve şeftali tercih edilebilir. . ⛔️0-1 Yaş döneminde verilmemesi gereken besinler: . ❗️BAL: Clostridium botulinum sporlarını içerebilmesi nedeni ile “botulizm” riski taşır. . ❗️BAKLA: Toksinli bakla favizme neden olabilir. . ❗️ÇAY: İçeriğindeki tanin demir ve diğer mineralleri bağlayıcı özelliğinden dolayı demir eksikliğine neden olur. .

❗️BİTKİ ÇAYLARI: Demir emilimini azaltıcı etkisi vardır. . ❗️ŞEKER- TUZ- İNEK SÜTÜ- YUMURTANIN BEYAZI verilmemesi gereken besinler arasındadır. dyt.nursenaardali #bebekbeslenmesi #sağlık #diyetisyen#bebek #annebebek #beslenme #diyetisyenmerkezi #bursadiyetisyeni

Bir cevap yazın