Neden sürekli yorgunum

İnsanlar gibi mikroplar da iyi bir araya gelmeyi sever. Küçük gruplar havada, yemeklerde ve vücudumuzda takılmayı severler. Ancak, özellikle yüksek sayılarda mikrobun ev sahipliğini yapan belirli noktalar vardır: Buna göre Topluluklarda Gribal Enfeksiyondan Korunma yollarını bilmemiz ve uygulamamız hastalıklar için iyi olur.

Oyun Alanları

Oyun alanı ekipmanları, ona dokunan birçok küçük elden oldukça fazla mikrop toplayabilir. Tüm açık hava oyun yapıları arasında kum havuzları en yüksek puanı alır. Kum tükürük ve idrar gibi vücut sıvılarını emer ve temizlenmesi zeminler gibi onu silemezsiniz.

“Fast food restoranlarındaki gibi veya AVM lerde kapalı oyun alanları, güneşin mikrop öldürücü etkilerinden uzaktır”. Çocuklarınız top çukuruna atlamayı sevebilir, ancak “hiç kimsenin her bir topu temizlemediğini” unutmayın.  

Oyun Oynanan tuşlar

Oyun çubukları,tuşlar, oyun direksiyonları. Çocukların oynadığı çoğu alan gibi bu nesnelerde birden fazla kullanıcıdan dolayı mikroplarla doludur.

Umumi tuvalet

Tuvalet tutamakları ve sabunlukların mikroplarla dolu olduğu unutmayın, bu yüzden onlara dokunduktan sonra ellerinizi mutlaka yıkayın. 

Tüm bunlardan sonra bile, mikroplar hala kapı kolunda sizi bekliyor olacak. 

Marketler

Market araba ile mikrop alımı başlar. Araştırmalar, kulpların ve koltukların bakterilerle dolup taştığını tespit etti. Ve sadece soğuk ve grip mikropları değil, aynı zamanda çiğ et paketlerinden salmonella ve E. coli . de buna dahil.

Toplu taşıma

Toplu taşımacılıkta A noktasından B noktasına gitmek yolunuza bol miktarda mikrop koyar.  “Metrodaki otobüs kulpları ve direkleri ‘yüksek temaslı’ yüzeyler olarak adlandırıyoruz. Aynı şey uçakların kolçakları ve kiralık bisiklet ve scooterların kulpları için de geçerlidir.

Topluluklarda Gribal Enfeksiyondan Korunma Kendinizi Nasıl Korursunuz

Her mikroptan, her seferinde kaçmanın bir yolu yok. Ancak bazı basit adımlarla hastalanma şansınızı azaltabilirsiniz:

 1. Ellerinizi 20 saniye boyunca sabun ve su ile yıkayın. Ve bunu sık sık yapın.
 2. Sabun ve suya erişiminiz yoksa, alkol bazlı el dezenfektanı kullanın.
 3. Ellerinizi yıkayıncaya kadar gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunmayın.
 4. Ayrılırken umumi tuvalet kapı kolunu tutmak için yedek bir kağıt havlu kullanın.

Öksürük, ateş ve burnunu çeken biriyle yakın bir yerdeyken mikrop kapmadan sağlıklı kalmak zor olabilir. Mikroplar dar alanlarda daha kolay yayılır ve soğuk algınlığı ve grip evinizde daha uzun süre bulunabilir. 

Bununla birlikte, evde aynı aynı hava altında nefes alan bireyler bununla başa çıkmanın doğru ve yanlış yollarını biliyorsa, kendinizi bu mikroptan koruyabilirsiniz. 

Topluluklarda Gribal Enfeksiyondan Korunma
Topluluklarda Gribal Enfeksiyondan Korunma

Ne Yapmalı

Ellerinizi sık sık yıkayın . Ve musluk altında hızlı bir durulamadan daha iyi yapmalısınız. Ellerinizi sabun ve suyla en az 20 saniye ovalayın. Parmaklarınız arasında ve tırnaklarınızın altında yıkamayı unutmayın. Ve ellerinizi yıkadan önce burnunuzdan, ağzınızdan ve yüzünüzden uzak tutmayı da unutmayın.

Yüzeyleri dezenfekte edin . Mikropların yayılmasını durdurmak, tezgah, masa, buzdolabı kolları, kapı kolları ve musluklar gibi sert yüzeyleri temizlediğinizden ve dezenfekte ettiğinizden emin olmak anlamına gelir. TV uzaktan kumandalarını, bilgisayarları, dizüstü bilgisayarları ve telefonları da temizlemeyi unutmayın. Bazı mikroplar bu noktalarda 24 saate kadar yaşayabilir, bu nedenle dezenfektan veya dezenfekte edici mendiller veya 1 galon suya karıştırılmış çeyrek fincan ağartıcı ile de temizlik yapılabilinir.

Mümkün olduğunca açıklığınız olsun:Evinizde hasta bir kişiden tamamen kaçınmak zor olabilir, özellikle de onlarla ilgileniyorsanız. Ancak bazen sağlıklı kalmak için yapabileceğiniz en iyi şey mesafenizi korumaktır. Mümkünse, hasta kişiye uyku ve rahatlaması için kendi özel odasına taşıyın ve misafir listelerini sınırlayın. Hasta odasına girip çıkması gereken tek kişi onunla ilgilenen kişidir.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirin. Vücudunuz sizi, özellikle bağışıklık sisteminizi en üst düzeyde tutarken, sizi hastalıklardan koruyan olağanüstü bir iş yapar. Bol meyve ve sebzeler yemeye devam edin ve bol dinlenmeye dikkat edin. Günlük egzersiz, stresin kontrol altında tutulması ve alkolün sınırlandırılması da yardımcı olur. 

C vitamini veya bağışıklığı arttırdığını iddia eden diğer ürünlere yüklenmeye ne dersiniz? Çalıştıklarına dair çok fazla kanıt yokturtur ancak örneğin, C vitamini takviyeleri, rahatsızlığınızı bir tane aldıktan sonra daha kısa ve daha hafif hale getirebilir, ancak hastalanmanızı engelleyemezler.

Grip aşısı yapın. Sağlıklı kalmanın en kesin yollarından biridir. Aşı her yıl farklı olduğundan, sizin yaptırdığınız aşının güncel olduğundan emin olun.

Hasta olarak dışarı çıkayorsanız:

 • Elleriniz yerine dirseğinize öksürün veya hapşırın.
 • Ağzınıza ve burnunuza dokunduktan sonra, bir mendille bile olsa ellerinizi yıkayın. 
 • Doktorunuzun reçete ettiği ilaçları bitirin.
 • Evinizdeki sağlıklı insanlardan uzak durmaya çalışın, özellikle de birilerinin hastalanma olasılığını artıran zayıf bir bağışıklık sistemi varsa. 

Yapma

 • Yiyecek veya içecek, bardak, mutfak eşyaları veya havluları hasta olan kişilerle paylaşmayın.
 • Herkes iyileştikten sonra diş fırçalarını atmayı unutmayın. Hasta bir kişinin diş fırçasını ailenizin geri kalanından ayrı tutun. Diş fırçaları mikroplar için bir üreme alanı olabilirler. 
 • Kimsenin hasta ile yastık ve battaniye paylaşmasına izin vermeyin. Evde kendi alanında kendi yatak takımları olmalı. Sonra, hasta daha iyi olduğunda, kullandığı her şeyi yıka.
 • Hasta ve iyi çocukların oyuncak paylaşmasına izin vermeyin. Böyle bir durumda, oyuncakları oyun süreleri arasında dezenfekte ettiğinizden emin olun. 

Bir cevap yazın